Misto Sad

Ким я є

Юрій Марсанов: “Схід, Захід - всі на війні єдині. У цілях, прагненнях, ідеях”

52-річний ветеран АТО Юрій Марсанов назначає нам зустріч на кладовищі в Покровську. Тут поховані побратими бійця. Юрій викладає на дерев’яний стіл запальничку з тризубом, кладе свою сумку із жовто-блакитною стрічкою, запалює цигарку. Про те, як сприймають військових на Сході, бар’єри та підтримку – у нашій розмові. 

Фото - Сергій Мірошниченко

Фото - Сергій Мірошниченко

Про свою справу

До війни Юрій працював у шахті, потім був підприємцем. У червні 2014 року чоловік пішов служити в складі добровольчого батальйону: 

-   Моя історія розпочалася із окупації Криму. Тоді відразу стало зрозуміло, що буде війна. І по телевізору я побачив виступ командуючого генерала із закликом до всіх десантників іти у військкомати. І я пішов. У військкоматі всі дивилися на мене шаленими очима, бо я по віковій категорії не підходив. А така пропаганда вже йшла! Референдум, рускій мір, російські прапори. Я почав шукати контакти, як мені піти воювати. І пішов у добровольчий батальйон.

Нашу розмову перебиває рингтон мобільного:

“Подай зброю мені, брате

Зачекай, люба, зачекай, мати,

Хлопці-Едельвейси йдуть

З ворога плату брати”

-  Це гімн окремої гірсько-штурмової бригади 10. А ви мені ще смс-ку скиньте – почуєте. Це я так “на своїх” перевіряю, - пояснює Юрій та сміється. 

 Скидаю.  “Слава Україні! Навіки слава!” лунає біля могил АТОвців. 

-   Тут поховані хлопці, які померли, захищаючи Україну. Тут поховані два мої товариша. Це Казарін Влад та Анрій Чирва. Влад врятував життя мені і ще одному чоловіку. Так, 20-річний хлопець під вогнем прийшов за нами, забрав нас і під обстрілом вивів, - розповідає чоловік.  

Фото - Сергій Мірошниченко

Фото - Сергій Мірошниченко

Про бар’єри між Сходом та Заходом 

Юрій впевнений, що найменші розбіжності та бар’єри зникають після першого ж бою, тому відповідає на наше запитання з посмішкою:

-  На сьогодні практично не існує ніяких бар’єрів. Люди приходять в різні підрозділи з різних регіонів: хтось вільно спілкується українською, хтось суржиком, хтось – російською. Так, у 2014 році було трішки по-іншому. Наприклад, Правий сектор. То вони дивилися спочатку так злісно в наш бік. Але це до першого бою. До першого серйозного бою. Потім все було прекрасно, всі один одного розуміли. І ця грань відразу зникла. Ми там єдині.  У цілях, прагненнях, ідеях. Там немає різниці ні у віці, ні в релігійних поглядах, ні в чому. 

Фото - Сергій Мірошниченко

Фото - Сергій Мірошниченко

Про сприйняття військових на Сході

АТОвець Юрій Марсанов каже, що ніколи не зустрічав якогось різкого негативу, але різне сприйняття є:

-  Скрізь є люди хороші та погані. Хороші – дякують, а погані... Я б не сказав, що це якась ненависть, вона рідко зараз зустрічається. Але якесь невдоволення є. Люди є скрізь, а серед них завжди хороші і погані. 

Фото - Сергій Мірошниченко

Фото - Сергій Мірошниченко

Про те, що на Сході не хочуть іти в АТО

Юрій розповідає, що бійців, які йдуть воювати не за гроші, - мало. А чи людина йде воювати чи ні – то це зовсім не залежить від регіону:

-  Ми програємо пропагандистську війну Росії. І говорити, що саме тут не хочуть воювати в АТО, – неправильно, бо ситуація так само виглядає і в Києві, і в інших регіонах. Не йдуть воювати скрізь. Людей, які справді погоджуються піти в діючі військові частини, дуже мало. Нехватка кадрів у нас велика в АТО. 

Фото - Сергій Мірошниченко

Фото - Сергій Мірошниченко

Ким я є 

-  Я - солдат. На сьогодні за станом здоров’я я тягар для Збройних сил України. Але у випадку масового вторгнення я все одно можу щось робити! А так – то я просто солдат. Якщо я не можу захищати країну зі зброєю в руках, то я маю займатися захистом країни зсередини.  

Юрій Марсанов розмовляв російською мовою*

Розмова представлена ГО «Місто-сад» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст продукції є винятковою відповідальністю ГО «Місто-сад» та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США. Забороняється відтворення та використання будь-якої частини цієї продукції у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання чи використання в будь-який інший спосіб без відповідного посилання на оригінальне джерело.

Dasha Kyrychok