Лабораторія змін

Переосмислення публічного простору Києва

Протягом двох днів провідні європейські експерти та українські урбаністи ділилися досвідом, переосмислювали три публічні простори Києва

 

17-18 жовтня в Українському домі на Європейській площі у Києві відбувся  проект «Лабораторія змін».

«Лабораторія змін» в рамках програми ГО МІСТО-САД «Ідентифікація» – це дводенний курс лекцій та воркшопів для громадських діячів, волонтерів, представників місцевої влади.

У рамках проекту відомі експерти з Німеччини, Польщі та Чехії разом з українськими урбаністами дослідили європейський досвід та визначили можливі шляхи взаємодії влади, громади, активістів і експертів у розвитку міст, збереження існуючих мистецьких об’єктів та механізмів впливу на виникнення нових.

Андржей Лішка (Чеська Республіка) поділився досвідом формування карт активних громадян та їх спільнот, розповів про відомі «кейси» Чеської Республіки, поділився досвідом політичної роботи.

У 2002 році Лішка отримав ступінь магістра Факультету соціальних наук Університету ім. Масарика в Брно.

Лішка заснував і в 2009-2014 роках очолював Партію Зелених, в 2006-2010 роках він був депутатом чеського парламенту, а в 2007-2009 роках працював на посаді міністра освіти, молоді та спорту Чеської Республіки в уряді Мірка Тополанека. 

В 2014 році Лішка балотувався до Європейського парламенту як кандидат від Партії зелених, але програв, при цьому все ж отримавши 12,501 голос, що стало одним з найвищих результатів в Чеській Республіці. Через поразку на виборах 8 червня 2014 року Лішка вирішив піти з чеської політики. З цього часу він живе та працює у Відні, беручи активну роль в громадському секторі.

 Інна Семич та Марта Бартковска (Польща), авторки проекту Парадна площа (Plac Defilad) розповіли, як проект став одним з найуспішніших проектів Польщі з точки зору переосмислення публічного простору. 

Особливо цікавою для аудиторії була тема громадських городів. Цей напрямок є справжньою модною тенденцією в Європі, але лише зароджується в Україні.

Організатором проекту "Парадна площа" є місто Варшава, а його господарем - столичний театр Студіо.

Найважливішим символом місця є Палац культури і науки, який одночасно є партнером проекту. В організації проекту також беруть участь культурні організації, а також клуби-кав’ярні, які працюють на площі, зокрема бар Студіо, Кулінарне кафе, театр Студіо і драматичний театр.

Кай фон Кайц (Німеччина) розповів про досвід Кельну, свої проекти, показав багато фото того, як може виглядати публічний простір. Безцінним був досвід експерта як голови Ради міста, яка дає рекомендації щодо того, яке мистецтво може бути інтегровано в простір Кельну.

Кай фон Кайц дослідник культури, організатор архітектурного фестивалю «План - архітектурне бієннале Кельну» ( «Plan - Architecture Biennale Cologne»). Разом з куратором Маркусом Амбахом організовував "Конгерес урбаністики"  ("Der urbane Kongress" (The Urban Congress), якій є першою частиною нещодавно заснованої "Міської Лабораторії мистацтва в громадських просторах" в Кельні ("StadtLabor für Kunst im öffentlichen Raum" (CityLaboratory for Art in Public Space» (м.Кельн), голова експертної ради, що здійснює контроль над тим, яке мистецтво з'являється в громадських просторах міста.

 

В полі зору груп були Золотоворітський сквер, Михайлівська площа, площа Конституції.

Групи налаштовані на втілення ідей.

Реалізація проекту Лабораторія змін запланована в інших містах України.

Організатори проекту: громадська організація Місто-сад, Чеський центр у Києві.

Партнери проекту: Посольство Чеської Республіки в Україні, Goethe-Institut Ukraine, Польський інститут у Києві, Представництво Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні.