Сквер Небесної Сотні

 

Наш досвід створення СКВЕРУ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

Головним проектом, що вже реалізовано ГО "Місто-сад", є створення скверу на місці смітника. Силами волонтерів у самому серці Києва, між Михайлівською площею та Майданом, було створено СКВЕР НЕБЕСНОЇ СОТНІ. Проект не має фінансового донора, а реалізується виключно за рахунок благодійних внесків громадян.

Історія

18-20 лютого активісти Майдану зняли залізний паркан, що довгі роки закривав смітник, який з'явився на місці незаконно проданої за часів Черновецького земельної ділянки.

Частини паркану назавжди увійшли в історію, ставши захистом для людей на кожній барикаді.

Починаючи з березня, силами волонтерів було прибрано тони сміття у Сквері, розпочато юридичні процеси по поверненню землі у власність міста, вирізано самосів, вирівняно ділянку, завезено землю, розбито доріжки, висаджено дерева, газон, громадський город, сучасними українськими художниками створено унікальний дитячий майданчик.

Дерева у СКВЕР дарували з усієї України, висаджували кияни, члени сімей Героїв Небесної Сотні.

Перший громадський город

Громадські городи в центральних частинах міст – це розповсюджена за кордоном терапевтична практика для дітей, яка вчить їх нести відповідальність та дбати про живу природу. Вперше в Україні саме в СКВЕРІ НЕБЕСНОЇ СОТНІ було висаджено овочевий город в центрі столиці.

Громадський город – це «зелений проект» в серці столиці, який став першою ластівкою втілення новаторської ідеї відкритого міського простору у форматі городу. В 2014 році у ми провели у Сквері «Свято висадки городу» та «Свято збору врожаю». На нашому городі діти висаджували розсаду капусти або селери, поливали її, збирали зелень – такі заняття в умовах урбанізованого дитинства викликали у малечі та їхніх батьків захоплення.

Громадський город створено за підтримки компанії Сингента.

Дитячий майданчик

Унікальний дитячий майданчик розробили спеціально для Скверу сучасні українські художники Анна Сороковая і Тарас Ковач.

До ансаблю входить як класична гірка та гойдалка, так і мрія кожної дитини – будиночок і машина із справжнім кермом. Майданчик зроблено виключно з натуральних матеріалів після глибокого аналізу дитячих мрій та бажань. У будиночку є кімната для кота та інвентарна, в якій зберігаються дитячі іграшки.

Маленькі відвідувачі охоче грають «в сім'ю», «халабуду», «водіїв і пасажирів», прибирають в будиночку.

Юридичні питання

З 2007 року земельна ділянка на якій зараз знаходиться СКВЕР НЕБЕСНОЇ СОТНІ стояла за залізним парканом (був розібраний активістами Майдану 18-20 лютого з метою укріплення барикад) і була місцем проживання безпритульних, собак, стихійним смітником в центрі міста.

Неодноразово мешканці прилеглих будинків зверталися до компетентних органів з метою встановлення власника ділянки, притягнення його до відповідальності за створення антисанітарних умов, але посадові особи Київської міської державної адміністрації не реагували на їх звернення.

Посадові особи свідомо вводили місцевих жителів в оману, повідомляючи, що вказана земельна ділянка лише передана в оренду на 10 років ТОВ

«УКРінвестресурс» в 2007 році. Хоча, як виявилося пізніше, в тому ж 2007 році ділянка була продана ТОВ «УКРінвестресурс», пізніше право власності на ділянку перейшло до ТОВ «М-Плаза» і потім - до ТОВ «ГРІН ПЛАЗА».

Отримавши інформаційну довідку, громада дізналася, що незаконно, без громадських слухань, особливо цінна земля зеленої зони в межах існуючого парку ( ансамбль Софії Київської) , рішенням Київської міської ради від 08.02.2007 « 124/785 була передана у довгострокову оренду, а рішенням Київської міської ради від 26.04.2007 №481/1142 була продана ТОВ «УКРінвестресурс».<.p>

3 вересня 2015 року Верховний Суд України своєю постановою скасував рішення попередніх судових інстанцій, які дозволяли забудову ділянки, на якій з 18 лютого 2014 року розташований Сквер Небесної сотні.

Справу повернули на розгляд до першої інстанції (Господарський суд м. Києва).

Це перша перемога в суді з 2007 року, коли команда Черновецького в 2007 році злочинно продала історичний центр столиці під забудову: прокуратура регулярно судилася з Київрадою і регулярно програвала.

Це вересневе рішення є унікальним і демонструє - судова система здатна бути справедливою, а зміни можливі і їх не зупинити, якщо ти сам стаєш зміною.

Документи

Довідка

Відповідь на звернення

Барельєф Сергію Нігояну роботи Алешандре Фарту ака Vhils

Всесвітньо відомий португальський митець Алешандро Фарту створив у Сквері Небесної сотні 100 метровий портрет Сергія Нігояна і присвятив його усім героям Майдану. На великій стіні цегляного будинку, що обернена до Михайлівської площі, художник викарбував у своїй неповторній техніці портрет Сергія Нігояна, першого з героїв Небесної Сотні, який загинув під час заворушень на вулиці Грушевського 22 січня 2014.

На відкритті барельєфу був присутній Президент України

Cквер на місці смітника step by step

 1. Ви знайшли Смітник, який би охоче перетворився на чудовий громадський простір? Знайдіть хоч одну людину, яка буде мотивована і зможе віддавати проекту свій час і душу :)
 2. Сформуйте ініціативну групу (команду). Документально фіксуйте усі етапи її роботи (створення, засідання, прийняття рішень).
 3. З'ясуйте юридичний статус ділянки. Починайте юридичну роботу, якщо ділянка проблемна. Ваш проект має бути в правовому полі.
 4. Сформуйте візію, розробіть концепцію проекту, його мету. Що має бути у вашому публічному просторі, а що є неприпустимим.
 5. Працюйте над формуванням активної місцевої громади: проводьте зустрічі-обговорення, суботники, свята.
 6. Налагоджуйте комунікацію з органами місцевої влади.
 7. Розробіть план дій, визначте терміни реалізації та відповідальних.
 8. Запросіть архітекторів, ландшафтних дизайнерів, художників і разом з місцевою громадою оформіть те, як ви бачите громадський простір.
 9. Розробіть прийнятні для вас механізми збору коштів для реалізації проекту. Це може бути: державне фінансування, спонсори, збір коштів місцевою громадою, спільнокошт.
 10. Ваш проект має бути публічним: працюйте зі ЗМІ.
 11. Залежно від матеріальних можливостей, концепції та плану дій рухайтеся вперед і не втрачайте надію.

Події

У Сквері регулярно проводяться суботники, свята для дітей та дорослих (Свято висадки городу, Свято збору врожаю, Різдвяна казка у Сквері), дискусії, реалізовують мистецькі проекти (Більше ніколи, Кольоротерапія).

Дізнайтеся про найближчі події